اولین پایگاه خبری - تحلیلی شهر تهران


دومین جشنواره فیلم و عکس راه آهن

دومین ˝جشنواره فیلم و عکس راه آهن˝ در تالار غدیر ساختمان مرکزی راه آهن جمهوری اسلامی ایران به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، مراسم اختتامیه جشنواره فیلم و عکس راه آهن، عصر روز دوشنبه 14 اسفندماه 96 ساعت 18:30 در تالار غدیر ساختمان مرکزی راه آهن جمهوری اسلامی ایران با حضور وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل راه آهن، مدیر روابط عمومی وزارت راه، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی، مدیر عامل انجمن تهیه کنندگان، مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی، ابوالفضل جلیلی، مصطفی رزاق کریمی، مارال فرجاد، مهتاب نصیرپور، سعید پورصمیمی، سعید پیردوست، سیف الله یزدانی، شهرام مکری و... با اجرای علی ضیا برگزار شد.


درابتدای مراسم پس از قرائت قرآن و سرودملی، کلیپی از داوری جشنواره و دبیرخانه نشان داده شد.


صادق سکری رئیس دومین جشنواره فیلم و عکس راه آهن؛


ما می‌خواهیم به همت و تلاش دوستان و همراهان این جشنواره را ادامه بدهیم تا بتوانیم به نتایج خیلی خوبی دست پیدا کنیم.

من از تک تک دوستان و هنرمندانی که در مراسم هستند و مارا حمایت کردند تا این جشنواره به خوبی برگزار شود، تشکر می‌کنم.

درها به روی تمام علاقه‌مندان باز است و انتظار ما در جشنواره آتی این است که ارسال آثار به ده هزار اثر برسد و جشنواره خوب و پویایی برگزار کنید.


محمدزاده، معاون وزیر و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران؛


در تهران نزدیک 600 هزار خودرو حومه ای وارد می شود و 1میلیون و 240 خودرو وارد و خارج می شوند و این ورود و خروج ها بسیار بر سرمایه و سوخت اثر منفی می گذارد و اگر این سفرها بر ریل انجام بشود، بسیار مثبت و موثر است.

انتظار این است که همه ما در جهت آبادانی و توسعه قدم برداریم

هنرمند آنچه که قابل فهم است را به زبان ساده بیان می کند و موضوع را در تمام کشور منتشر می نماید.

اگر کمک و یاری هنرمندان به یاری این بخش از صنعت کشور بیاید می توانیم برای آینده ایران، آینده درخشانی در حوزه حمل و نقل داشته باشیم.

ریل، وظیفه رساندن و وصل کردن دارد .

کار این جشنواره هم وصل هنرمندان به حوزه حمل و نقل و توجه هنرمند و جامعه هنری در حوزه سینما، تئاتر و عکس است.

قطارغولی مهربان است و جز توسعه و امنیت چیزی را رقم نزده است.

از حضور همه در جشنواره سپاس گذارم و انشالا در توسعه کشور همه با هم بتوانیم قدم برداریم و با دقت بیشتر جامعه هنرمندان باعث توسعه کشور بشویم.
 

آخوندی، وزیر راه و شهرسازی؛

وسیله نقلیه هر ایرانی، بخشی از سبک زندگی اوست.

ما برای رسیدن به یک زندگی نوین باید به کمک ابزارهای فرهنگی از این مرحله عبور کنیم و این قضیه فقط تکنیکی نیست و تنها به فناوری مربوط نمی‌شود.

من برای همین است که این‌قدر با اشتیاق در مراسم‌های فرهنگی-هنری شرکت می‌کنم و از هنرمندان استعداد دارم که ما را برای محقق کردن برنامه‌هایمان یاری کنند.

برگزیدگان بخش عکس‌های موبایلی؛ 

علی قائد رحمتی از لرستان موفق شد جایزه ویژه هیأت داوران و مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال را به خود تعلق دهد و  نفر اول این بخش کیانوش سعادتی هنرمند گرگانی بود که مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال برنده شد.
محمد عباس‌نژاد فرد و میلاد محمدی هر دو از تهران نفرات دوم و سوم این بخش شناخته شدند و به ترتیب مبالغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال و  ۵۰۰۰۰۰ ریال به آن‌ها تعلق گرفت.

پژمان درویشی از بندرترکمن و سید جمال مرتضوی امیری از شاهرود هم دو هنرمند دیگری بودند که در این بخش شایسته تقدیر هیات داوران شناخته شده و مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ ریال به هرکدام از آن‌ها اهدا گردید.

این بخش جوایزی هم داشت که به همکاران خود اداره راه‌آهن تعلق ‌گرفت.
در این بخش که به (دوربین، ویژه همکاران) موسوم بود، رسول بیات و حسین نظری هر دو از زنجان به عنوان برگزیده‌های اول و دوم شناخته شدند و مبلغ ۲۰۰۰۰۰۰۰ ریال به نفر اول و ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال به نفر دوم تعلق گرفت.

علی شریفیان از طبس و  کورش افشار نادری از تهران هم به عنوان نفرات سوم، هر یک مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰  ریال به همراه لوح تقدیر و تندیس جشنواره دریافت کردند.

برگزیدگان بخش تک‌عکس؛

لحظاتی پیش، با اعلام مجری مراسم، محمد بقال اصغری از تبریز به عنوان نفر اول بخش تک‌عکس شناخته شد و لوح تقدیر و تندیس جشنواره به همراه مبلغ 40000000 ریال به او تعلق گرفت.

علی اصغر فیض‌اللهی از کردستان به عنوان نفر دوم این بخش موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس جشنواره و مبلغ 30000000 ریال شد.
در این بخش، داوران مهران میرزایی از مشهد را نفر سوم بخش تک‌عکس اعلام کردند تا لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ 20000000ریال به این هنرمند تعلق بگیرد.

اما بین تقدیر شدگان بخش تک‌عکس هم یکی از هنرمندان عکاس مشهدی حضور داشت. رسا قوام شهید غیر از لوح تقدیر هیأت داوران و تندیس جشنواره مبلغ 5000000 ریال هم به عنوان جایزه دریافت کرد
و سهیل زند آذر از رشت و مجید حامد حق‌دوست از تهران هم همین عناوین و هدایا را کسب کردند.
در انتها میثم لطفی، هنرمند عکاس گرگانی، جایزه ویژه هیات داوران بخش تک‌عکس را به خانه برد.

بخش مجموعه عکس با عنوان (تاریخ راه‌آهن)

حسین جوادی از تهران به عنوان برگزیده جایزه ویژه هیأت داوران معرفی شد و لوح تقدیر و تندیس جشنواره به همراه مبلغ 15000000ریال به او تعلق گرفت.

علیرضا پوراکبری از تهران هم نفر دوم این بخش و برنده مبلغ 30000000 ریال و علی‌حامد حق‌دوست از تبریز نفر سوم و برنده مبلغ 20000000ریال شدند.

سپس، از احمد معینی‌جم، هنرمند تهرانی؛ و امیر حسین کمالی، عکاس اصفهانی هم در این بخش تقدیر شد و به هرکدام مبلغ 50000000ریال
تعلق گرفت.

بخش فیلم‌های ۹۰ ثانیه‌ای؛

کاظم قلی‌زاده از اردبیل برنده اول این بخش بود که فیلم ۹۰ ثانیه‌ای"رویای قطار" را در جشنواره نمایش داده بود و علی عرفان‌فرهادی از تهران با "من و تو ما 1" نفر دوم شد.

غزل اسدزاده از تهران هم برای فیلم "سه خط موازی" در این قسمت از رقابت جشنواره، نفر سوم شد.
در انتها یعقوب جدیری از تبریز برای فیلم"قونقا" توسط داوران جشنواره مورد تقدیر قرار گرفت.

بخش پویانمایی‌؛

مهدی خرمیان از تهران با فیلم "سوزنبان" به عنوان  نفر اول این بخش شناخته شد و فاطمه بهمنی‌زاده از شیراز عنوان دوم را برای فیلم "زیپ" به دست آورد.

نرگس رستمی‌معز هم که از همدان "دیدبان" را به جشنواره آورده بود، توانست عنوان سوم را به خودش اختصاص بدهد.

در این بخش از رباب ناطقی، هنرمند زنجانی که فیلم "حق تقدم" را ساخته بود توسط هیأت داوران جشنواره تقدیر به عمل آمد.

از بین مستندهای راه یافته به جشنواره راه‌آهن "ورس" اثر جواد وطنی هنرمند تهرانی عنوان اول را به دست آورد ومحمد فرزین نیا از تبریز برای فیلم "قونقا" نفر دوم شد.

مصطفی رزاق کریمی، مستندساز باسابقه ایرانی که با فیلم "پرواز هدهد" به جشنواره راه‌آهن آمده بود هم در این بخش عنوان سوم را به دست آورد.

تقدیر هیأت داوران در این بخش به یاسر طالبی از مازندران برای مستند "رویای آهنی" تعلق گرفت و از پناه بر خدا رضایی که برنده اول، در بخش فیلم‌های کوتاه داستانی بود هم برای  مستند "من و زندگی" که دیگر اثر او در این جشنواره به حساب می‌آمد، تقدیر شد.

سپس، ایوب مروانی پور از اهواز جایزه نگاه ویژه هیات داوران در بخش مستند را برای فیلم " پل سیاه" کسب کرد و در بخش راه‌آهن و دفاع مقدس از مجید قربانی، هنرمند اهل ساری برای فیلم "گل چه پایان قشنگی دارد" تقدیر شد.

 در بخش فیلم‌های کوتاه جشنواره راه آهن، جوایز اول و دوم به تهرانی‌ها و جایزه سوم و تقدیر هیأت داوران به هنرمندان قم رسید.
پناه بر خدا رضایی برای فیلم "پیر مرد و خط"  نفر اول جشنواره در بخش فیلم کوتاه داستانی شناخته شد و محمد صوفی عنوان نفر دوم را برای فیلم "روی خط"  به دست آورد.

سیف الله یزدانی از قم که فیلم "بوی بودنت نباشد" را به جشنواره آورده بود، نفر سوم بخش فیلم کوتاه داستانی شد و از محمدرضا دهستانی دیگر هنرمند شهر قم هم برای فیلم "نظر" توسط هیأت داوران تقدیر به عمل آمد.

تمام جوایز بخش (فیلم‌های ۹۰ ثانیه‌ای همکاران) به تهرانی‌ها رسید و از یک هنرمند گرگانی برای فیلمی که ساخته بود، تقدیر شد.

جایزه اول بخش فیلم‌های ۹۰ ثانیه‌ای همکاران تعلق گرفت به سید جواد میرآقازاده از تهران ​​برای فیلم "تلنگر"

حسین جوادی از تهران و با فیلم "راه‌آهن ایران " برگزیده عنوان دوم شد.

علیرضا اخوان دیلمی سومین تهرانی حاضر در این بخش از جشنواره بود که برای فیلم مستند "کانتینر دوبل " از او تقدیر شد.

جعفر عیسی از گرگان​ هم شایسته تقدیر هیات داوران در بخش ۹۰ ثانیه‌ای ویژه همکاران برای فیلم "عبور"   شناخته شد.

در حال تکمیل .......

 

 **************************

سابقه خبر؛
 
اعلام راه یافتگان بخش مسابقه دومین جشنواره فیلم و عكس راه آهن
 
اسامی راه یافتگان بخش فیلم و عكس دومین جشنواره فیلم و عكس راه آهن توسط هیأت داوران این جشنواره اعلام شد.
به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم و عكس راه آهن، با اتمام داوری آثار جشنواره و از میان ۷۴۸۸ اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره در دو بخش فیلم و عكس، تعداد ۲۹ اثر در بخش های  فیلم كوتاه داستانی، ۹۰ ثانیه ای، مستند و پویانمایی و ۱۰۰ اثر و ۶ مجموعه عكس در بخش عكس حرفه ای(تك عكس و مجموعه عكس)، موبایلی و همكاران، توسط هیأت داوران این جشنواره انتخاب شدند.
 بنا بر این گزارش كار ارزیابی آثار بخش فیلم توسط كیانوش عیاری، روانبخش صادقی و شهرام مكری و در بخش عكس توسط محمود كلاری، سیف الله صمدیان و  حیدر رضایی انجام شد.
گفتنی است، تعداد كل آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره به تفكیك ۷۱۴۲ اثر در بخش عكس و ۳۴۶ اثر در بخش فیلم بود.


اسامی فیلم های راه یافته در بخش های مختلف بدین شرح است؛

فیلم های بخش مستند (آزاد)
جواد وطنی با اثر ( ورس) از تهران، سروش نصیری با اثر(تایم لپس) از سواد كوه، محمد فرزین نیا با اثر( قونقا ) از تبریز، پناه بر خدا رضایی با اثر (من و زندگی) از تهران، یاسر طالبی با اثر (رویای آهنی) از مازندران و مصطفی رزاق كریمیبا اثر (پرواز هد هد) از تهران.

فیلم های بخش كوتاه داستانی (آزاد)
پناه برخدا رضایی با اثر (پیرمردو خط) از تهران، سیف الله یزدانی با اثر( بوی بودنت نباشد) از قم، یوسف كارگر با اثر(آغی) از تهران، مصطفی امامی با اثر(لیلا) از تهران، محمد صوفی با اثر(روی خط) تهران، محمد رضا دهستانی با اثر (نظر) از قم و مهدی فرد قادری با اثر (تناوب) از تهران.

فیلم های پویانمایی (آزاد)
ساره شفیعی پور با اثر (پنجره فولاد) از تهران، مهدی خرمیان با اثر (سوزنبان) از تهران، نرگس رستمی معز با اثر (دیده بان) از همدان، رویا حسنی با اثر (بازتاب) از زنجان، فاطمه بهمنی زاده با اثر (زیپ) از شیراز و رباب ناطقی با اثر (حق تقدم) از زنجان. 

فیلم های ۹۰ ثانیه ای (آزاد)
یعقوب جدیری با اثر (قونقا) از تبریز، كاظم قلی زاده با اثر (رویای قطار) از اردبیل، حامد نظری با اثر (دمیر یول) از تبریز، غزل اسد زاده با اثر (سه خط موازی) از تهران، سید جواد موسوی كاوروی با اثر (یك روز معمولی) از تهران و علی عرفان فرهادی با اثر (من و تو ما) از تهران.

همكاران
حسین جوادی با اثر (راه آهن ایران) از تهران، سید جواد میر آقا زاده با اثر (تلنگر) از تهران،  علیرضا اخوان دیلمی با اثر (كانتینر دوبل) از تهران و جعفر عیسی با اثر (عبور) از گرگان

اسامی راه یافتگان بخش عكس جشنواره بدین شرح است:
احمد مصطفی پور از لرستان، علی شریفیان از طبس، علی حامد حق دوست از تبریز، امیر حسین كمالی از اصفهان ، كیانوش سعادتی از گرگان، محمد عباسی نژاد فرد از تهران، میلاد محمدی از تهران، پژمان درویشی سرخكلایی از بندر تركمن، سید جمال مرتضوی امیری از شاهرود، علی قائد رحمتی از درود، حسین نظری از زنجان ، حسن جعفر زاده از ساری، احمد معینی جم از تهران، پویا بیات از زنجان، محمد آزادی احمد آبادی از تهران ، امیر مهدی نجفلو از همدان ، محمد بقال اصغری از تبریز، مسعود احمد زاده مطلق از مشهد ، رسا قوام شهیدی از مشهد ، مهدی حسین خانلو از زنجان ، حسین حسین زاده از مشهد ، سمیه فرضی از تبریز ، علیرضا پوراكبری از تهران، مهران میرزایی از مشهد، مرتضی كنعانی از تبریز، عاطفه قاسمیان از تهران، محمد سجاد نصرتی از تهران، مجید حامد حق دوست از تهران، عارف طاهر كناره از تهران، رسول بیات از زنجان، سهیل زند آذر از رشت، حسین جوادی از تهران، صابر قاضی از تبریز، میثم لطفی از گرگان، امین بیانی از تبریز، یاسر عرب از اصفهان، یاسر محمد خانی از اراك، سید مدیار شجاعی فر از اهواز، عرفان كوچاری از تهران، سجاد ابراهیمی از تبریز، بهزاد سهرابی از اراك، كوروش افشار نادری از تهران، مرتضی مطهری نژاد از سمنان، مسعود محمدی از اندیمشك، علی ابك از سمنان، حمید عابدی از قم، پدیده ترابی از تهران، میلاد محمدی از تهران، شهروز جلالت از رشت، مهدی قاسمی از زاهدان، مهران كریمان از مشهد، امید صالحی از تهران، كوروش پیرو از تهران، معصومه سعید الهی از تبریز، امین مرادی از قزوین، محمد علیزاده خرسند از تهران ، محمد ورشوچی منفرد از تهران، سیاوش حبیبی از تهران، محمد واحدی جو از تهران، یونس شكوری از زنجان، فاطمه سلجوقی از زنجان، علیرضا اخوان دیلمی از تهران، محسن كابلی از گرگان، مجید حجتی از اصفهان ، حمید سبحانی از مشهد، سحر فعله گری از كرمانشاه، بهادر متكی از گرگان، علی بهرام نژاد از گرگان، محمد مهیمنی از گرگان ، سید محمد موسوی ندوشن از كرمان ، روح الله صالحی از اراك، محمد رضا قاسمیان از تهران، علی اصغر فیض الهی از كردستان، میترا حاتمی از زنجان، سمیرا غفاریان قالیباف از مشهد، سحر رحمدل از تبریز، میثم یعقوبی از زنجان، مهران چراغچی بازار از تبریز، مینا نوعی نوشهر از تبریز، علیرضا معصومی از مشهد، صادق حاتمی از مشهد.
یادآور می شود؛ دومین دوره این جشنواره اسفند ماه ۹۶ با دبیری ابوالفضل جلیلی در بخش فیلم و مهدی آشنا در بخش عكس و با موضوعات راه آهن و تاریخ، راه آهن، سفر و گردشگری، راه آهن، ایمنی و آسایش، راه آهن و محیط زیست، راه آهن و توسعه پایدار، راه آهن و خانواده، راه آهن، بازرگانی و تجارت، راه آهن و دفاع مقدس برگزار می شود.

 

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۵ اسفند
کدخبر:15001منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۶ پانزدهم اسفندلینک خبر: http://www.nabteh.ir/Pages/News-15001.aspx