آرشیو خبر کد خبر: 12370     

اهدای خون در پویش «از یلدا تا نوروز»

باشگاه خبرنگاران تهران
گروه ناب و پایگاه خبری شهر تهران از پویش زمستانه ˝از یلدا تا نوروز˝ که در سه مقطع شب یلدا، دهه مبارک فجر و چهارشنبه آخر سال برگزار می شود حمایت می کند.
تاریخ انتشار :۱۳۹۵ يکشنبه ۲۸ آذر ساعت 14:08

به گزارش باشگاه خبرنگاران تهران، دکتر سید مرتضی طباطبایی در نشست خبری که در محل اداره کل انتقال خون استان تهران برگزار شد، گفت: پویش زمستانه از یلدا تا نوروز در سه مقطع شب یلدا، دهه مبارک فجر و چهارشنبه آخر سال برگزار می شود و در این پویش از اقشار مختلف مردم دعوت می کنیم برای تامین خون و فرآورده های خونی مورد نیاز بیمارستان ها، خون اهدا کنند.

وی با تاکید بر اینکه سیاست سازمان انتقال خون انجام کارهای هیجانی برای اهدای خون نیست، افزود: اهدای خون باید به عنوان یک فرهنگ، ایثار و ارزش در جامعه نهادینه شود.

طباطبایی با اعلام اینکه در زمستان به دلیل آلودگی هوا و سرد شدن هوا، مراجعات به مراکز خونگیری کاهش می یابد، ادامه داد: در این بین، نیاز به پلاکت در بیمارستان ها بیشتر به چشم می خورد چون مدت زمان نگه داری پلاکت حداکثر سه روز است و عمر کوتاهی دارد.

وی در پایان از پیشرفت چشمگیر پروژه های در حال احداث مراکز  اهدای خون پایتخت خبر داد و گفت؛ این مراكز به همت مجمع خیرین انتقال خون، مساعدت شهردار ی تهران و بانک صنعت و معدن حداکثر تا نیمه دوم سال آینده قابل بهره برداری خواهد بود.

مدیرکل انتقال خون استان تهران در ادامه از کاهش مصرف خون در بیمارستان های تهران خبر داد و گفت: در ۶ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حدود ۱۰۰ هزار واحد خون کمتر در بیمارستان های تهران مصرف شده است، بطوریکه در ۶ ماهه اول سال گذشته این عدد ۳۳۰ هزار واحد بود که در ۶ ماهه اول امسال به ۲۲۰ هزار واحد کاهش یافته است.

طباطبایی با تاکید بر اینکه میزان ذخیره خونی در استان تهران مطلوب است، افزود: میزان ذخیره خونی می بایست جوابگوی ۵ روز نیاز بیمارستان ها بدون خونگیری باشد که در حال حاضر شرایط ما مطلوب است.

وی با اعلام اینکه روزانه ۱۰۰۰ واحد پلاکت در بیمارستان های تهران مصرف می شود، ادامه داد: در ۹ ماهه اول امسال ۳۲۳ هزار نفر به مراکز خونگیری استان تهران مراجعه کرده اند که از این تعداد، ۲۷۱ هزار نفر موفق به اهدای خون شده اند که رشد ۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را شاهد هستیم.

به گفته طباطبایی، میزان اهداکنندگان مستمر خون در استان تهران در آذر امسال ۴۷.۷ درصد بوده که تلاش می کنیم تا پایان سال این میزان به ۵۰ درصد برسد.

بنابر این گزارش، در این نشست از پویش زمستانی اهدای خون "از یلدا تا نوروز" که در کانال تلگرامی @ehda1395pooyesh که مخصوص خبرنگاران راه اندازی شده و به طور لحظه ای خبرهای مرتبط با پویش یاد شده در آن قرار می گیرد رونمایی شد. همچنین هشتگ این پویش با شعار #یک مساوی با سه  با هدف یک اهدای خون نجات سه زندگی در  اینستاگرام منتظر خلاقیت های و حمایت های مردم از این اهدای خون یلدایی است.

گروه ناب و پایگاه خبری شهر تهران از پویش زمستانه "از یلدا تا نوروز" که در سه مقطع شب یلدا، دهه مبارک فجر و چهارشنبه آخر سال برگزار می شود حمایت خواهد کرد.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هااهداء خون تهرانی ها , پویش اهدای خون , تهران آنلاین ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: