آرشیو خبر کد خبر: 12385     

کم آبی کشاورزی پیشوا را در معرض نابودی قرار داده است

ایرنا
فرماندار پیشوا گفت : کم آبی ، کشاورزی شهرستان پیشوا را در معرض نابودی قرار داده و مزارع تشنه شهرستان ، نگاه ویژه مسئولان را طلب می کند.
تاریخ انتشار :۱۳۹۵ يکشنبه ۲۸ آذر ساعت 19:11

به گزارش باشگاه خبرنگاران تهران، محمدکرم محمدی گفت : در شرایطی که دولتمردان تلاش دارند که با عمل به منویات رهبر معظم انقلاب ، سیاست های اقتصاد مقاومتی را در ایجاد فرصت های شغلی و ارتقا شاخصه های اقتصادی در جامعه اجرایی کنند ، مهمترین حوزه اقتصادی شهرستان پیشوا در کشاورزی به دلیل کمبود آب زراعی در حال نابودی است .
وی گفت : بیش از 90 درصد از مردم پیشوا در کار کشاورزی مشغول به فعالیت می باشند و بی آبی ،زندگی این افراد را با مشکل جدی مواجه کرده است.
وی اظها رکرد: شهرستان پیشوا با داشتن بیش از یک هزار و 300 هکتار گلخانه ، 30 درصد از سطح گلخانه های کشور را در خود جای داده و سالانه بیش از 700 هزار تن محصولات جالیزی تولید می کند و این در حالی است که اراضی کشاورزی این شهرستان روز به روز تشنه تر شده و همه ساله نگرانی کشاورزان از کمبود این مایه حیات افزایش می یابد.
وی گفت : کشاورزی به آب زنده است و کشاورزان شهرستان به دلیل عدم برخورداری از آب های سطحی و به منظور بهره گیری از مرغوب ترین اراضی کشاورزی استان تهران و تأمین آب مورد نیاز ، اقدام به استحصال آب از منابع زیرزمینی کرده اند که افزایش میزان برداشت ، پدیده ای به نام فرونشست را به دشت تحمیل کرده که خطر نابودی آن به مراتب بیشتر از کم آبی است.
فرماندار پیشوا افزود: فرونشست زمین در اراضی کشاورزی پیشوا به ویژه منطقه معین آباد علاوه بر نابودی زیر ساخت ها ، باعث ایجاد حفره های عمیق در زمین می شود به گونه ای که کانال های انتقال آب نیز از گزند این پدیده مخرب در امان نمانده و انتقال آب به این اراضی غیر ممکن شده است.
وی بیان کرد: محصولات کشاورزی تولید شده در شهرستان پیشوا علاوه بر نیازهای منطقه ، در سبد غذایی مردم سایر استان های کشور نیز قرار می گیرد و اگر امروز نتوانیم برای برون رفت از مشکل کم آبی پیشوا چاره ای بیاندیشیم ، شاید فردا دیگر نتوان برای این معضل راه حلی پیدا کرد و این امر به امنیت غذایی کشور لطمه وارد می کند.
محمدی گفت : یکی از مهمترین پروژه هایی که جهت تأمین آب کشاورزی پیشوا به عنوان طرح های اقتصاد مقاومتی در دستور کار دولت قرار دارد ، احداث پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهرستان است که این طرح به منظور کمک به برون رفت این خطه از مشکلات زیست محیطی و تامین آب مورد نیاز زمین های پایین دست و رونق کشاورزی منطقه در دست اجرا است.
وی افزود : عملیات اجرایی تصفیه خانه پیشوا از سال 1393 در گستره ای به مساحت 60هزار مترمربع برای تصفیه فاضلاب 68هزار نفر جمعیت در فاز اول در دستور کار قرار گرفته که با راه اندازی سریع ترآن ، بخشی از نیازهای آب منطقه برطرف می شود.
وی تأکید کرد: دولتمردان و مسئولان فرادستی می باید با توجه به نیاز منطقه ، بالاترین میزان آب به دست آمده از این تصفیه خانه را به شهرستان پیشوا اختصاص دهند تا جان تازه ای در اراضی کشاورزی این منطقه دمیده شود.
محمدی اظهار داشت: راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب پیشوا و استفاده از پساب آن جهت آبیاری کشاورزی می تواند کمک به سزایی به حفظ و توسعه کشاورزی در این منطقه کرده و در تامین آب مورد نیاز، احیای سفره های آب زیرزمینی و همچنین افزایش کیفیت تولیدات کشاورزی این منطقه نقش آفرین باشد.
پیشوا با بیش از 70 هزار نفر جمعیت در 45 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
پیشوا بیش از 14 هزار هکتار اراضی کشاورزی قابل کشت دارد که به دلیل کمبود منابع آبی بخش قابل توجهی از آن بدون کشت باقی مانده است.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هااخبار استان تهران , اخبار پیشوا ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: