آرشیو خبر کد خبر: 14161     

وجود ۲۰۰۰ ساختمان ارزشمند در تهران

مهر
مدیر بافت و بناهای تاریخی با بیان اینکه ۲۰۰۰ ساختمان ارزشمند در تهران داریم، گفت: فقط ۴۰۰ ساختمان ثبت شده‌اند.
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ جمعه ۱۲ آبان ساعت 17:53
به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، علی‌محمد سعادتی با حضور در غرفه مهر در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها اظهار کرد: تهران به دلیل سابقه طولانی پایتختی، بیش از ۲۰۰۰ ساختمان ارزشمند دارد و شاید هنوز هم داشته باشد. اگرچه آمار ما درباره میزان آنها دقیق نیست.

وی افزود: با این حال، از بین همه ساختمان‌ها کمتر از ۴۰۰ ساختمان به ثبت میراث فرهنگی رسیده‌اند.

مشاور معاون شهرسازی شهرداری تهران گفت: ثبت یک اثر تاریخی، نیازمند مقدمات و شرایط خاصی است. اما وقتی ساختمانی به ثبت می‌رسد، حمایت‌های قانونی و ظرفیت‌های ریالی برای مرمت آن در نظر گرفته می‌شود.

سعادتی ادامه داد: ساختمانی که به ثبت نمی‌رسد، متأسفانه از قوانین پشتیبانی برخوردار نیست تا مالکان را راغب کند که از آن ساختمان‌ها حمایت کنند. این ساختمان‌ها بسته به سلیقه، بینش و منش مالک پاسداری می‌شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا تعدادی از ساختمان‌های ویژه و میراثی هنوز به ثبت نرسیده‌اند؟ گفت: قطعاً یکی از مهمترین دلایل آن، این است که سازمان میراث اعتبارات کافی را برای مأموریت خود ندارد. از سوی دیگر در بسیاری از کشورهای پیشرفته تجربه نشان داده که حمایت صفر تا صدی بر عهده دولت نیست و بسیاری از بنیادها و مردم در این زمینه ورود کرده‌اند. ما باید از حمایت‌های مردمی نیز برخوردار شویم.

 نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: