آرشیو خبر کد خبر: 13174     
گفتگو با کشتی آرای

مسئولین مقررات دست و پاگیر را حذف کنند

البرزبان
رئیس اتحادیه طلا و جواهرات گفت: مسئولین مقررات دست و پاگیر را حذف کنند و اجازه دهند که صنف برای موارد مربوط، خودش تصمیم بگیرد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ خرداد ساعت 18:09

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهرات در خصوص پدیده قاچاق در کشور گفت: در حال حاضر مبحث قاچاق به صورت کارشناسی مورد بازبینی قرار گرفته است.  کشور ما یکی از جوامع پرمصرف زیورآلات است. به تعبیری هنوز به اندازه نیازمان تولید نمی‌کنیم چراکه قیمت نهایی داخل کشور قابل رقابت با بسیاری از کشورها نیست.

وی ادامه داد: همچنین موضوعاتی همچون کیفیت، رقابت از نظر طراحی و مدل نیز تأثیرگذارند. برخی از این موارد را می‌توان با مرور زمان و امکانات علمی که در کشور به وجود آمده است، انجام دهیم. اما از نظر رقابت در قیمت تمام‌شده، بحث اینگونه نیست.

محمد کشتی‌آرای در ادامه اظهار داشت: قیمت نهایی یک کالا تشکیل شده از عناصر مختلف می‌باشد. تقریباً از سال ۱۳۸۹ تاکنون که قانون مالیات بر ارزش افزوده، اجرا گردیده است؛ بالطبع قیمت تمام شده کالا افزایش پیدا کرده است، لذا میل به مصرف کاهش پیدا می‌کند. در حالی که در هیچ کشوری از دنیا، از روی اصل طلا مالیات دریافت نمی‌شود. در نهایت فردی که به دنبال خرید طلا و جواهر است، گرایش بیشتری به بدلیجات و زیورآلات خارجی پیدا می‌کند چراکه دارای طرح زیبا هستند و قیمت تمام شده نیز کمتر خواهد بود.

وی پیرامون کاهش ورود کالاهای قاچاق به کشور در سال های اخیر افزود: البته این مسأله را باید گفت که در سال‌های اخیر، ورود قاچاق به کشورمان کاهش داشته است. در سال ۱۳۹۵ یک تحقیقات میدانی را در کل کشور انجام دادیم که مشخص شد بین ۲۰ تا ۲۲ درصد محصولات ویترین‌ها، قاچاق است.

این کارشناس برجسته طلا و جواهر کشور خاطرنشان کرد: کشور ایران جزو کشورهایی است که از نظر سابقه تاریخی، در صنعت طلاوجواهر بین کشورها، پیشرو محسوب می‌شود. اما در سال‌های اخیر با توجه به وقوع جنگ تحمیلی و تحریم‌ها، قدری از تکنولوژی روز عقب افتادیم. خوشبختانه در حال حاضر اقدامات مناسبی صورت گرفته است. ازطرفی قبل از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزود حدوداً ۱۲۰ تن تولید سالانه محصولات طلا را داشتیم اما در سال‌های پس از اجرای این قانون، مصرف به یک سوم کاهش پیدا کرده است. زمانی که مصرف کاهش پیدا کرد، واحدهای تولیدی از رونق می‌افتند به نحوی که چهارهزار واحد در کشور تعطیل شدند. لذا امیدواریم در دولت بعدی این اتفاقات جبران شود و شاهد شکوفایی صنعت باشیم.

وی اضافه کرد: وقتی صحبت از اصناف به میان آید، همگی از مسئولین کمک می‌خواهند؛ در حالی که صنف طلا و جواهرات چنین درخواستی ندارد. تنها درخواستی که می‌توان صریح گفت این است که «مسئولین به ما گیر ندهند، مقررات دست و پاگیر را حذف کنند و اجازه دهند که صنف برای موارد مربوط، خودش تصمیم بگیرد.»

کشتی‌آرای در پایان عنوان کرد: اگر اجازه دهند که این صنف بر روی پای خودش بایستد، کشور از لحاظ ارزآوری پیشرفت خواهد کرد و قاچاق نیز کاهش می‌یابد و صادرات افزایش پیدا می کند.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاکشتی آرای , اتحادیه , طلا , جواهر ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: