آرشیو خبر کد خبر: 15456     

فعالیت ۱۷۹۱ پایگاه بسیج مساجد در تهران

تهران رسانه
جانشین سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ گفت: در شهر تهران 1791 مسجد وجود دارد که پایگاه بسیج دارند و با گشت های محله‌محور به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند.
تاریخ انتشار :۱۳۹۷ يکشنبه ۲۲ مهر ساعت 13:17
به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، به نقل از  تهران رسانه ؛ سردار سیروس صابری در بیست و ششمین نشست شنبه‌های انقلاب با موضوع "مساجد و نماز" با اشاره به اینکه در آستانه چهل سالگی انقلاب هستیم و به رغم بدخواهیها و دشمنیها این راه ادامه پیدا کرده است، اظهار کرد: در اوایل انقلاب تجربه خوبی از نقش مسجد داشتیم، مسجد در انقلاب اسلامی مرکز است، در آن زمان مردم انقلابی اعلامیه‌ها را در مسجد تحویل می‌گرفتند و از طریق روحانیت معزز با حضرت امام تماس می‌گرفتند.

وی با بیان اینکه مساجد در ایام انقلاب کارد‌کردهای فراوانی داشتند، افزود: در ادامه انقلاب مساجد به کانون فعالیتهایی برای امنیت جامعه تبدیل شدند و طولی نکشید که گشتهای مبارزه با ضد انقلاب به راه افتاد و همینطور مساجد به مناطق بحرانی مثل گنبد، آمل و کردستان نیرو اعزام می‌کردند.

سردار صابری تصریح کرد: بحث آموزش هم برای نخستین بار در مساجد راه‌اندازی و در ادامه با تشکیل بسیج به آن سرو‌سامان داده شد، در مساجد فرهنگ جهاد، شهادت و ایثار آموزش داده می‌شد و رزمندگان برای اعزام به جبهه آماده می‌شدند.

وی یادآور شد: ابتدا برای امنیت محله‌ها، گشت محله ایجاد شد و به این منظور در محله‌ها پستهایی به وجود آمد، در مرحله اعزام به جبهه هم مسجد دستمایه اولیه رزمندگان برای جنگیدن بود و در این زمینه مساجد تهران و مساجدی که به جبهه نزدیک بودند هر کدام به نحوی نقش داشتند.

جانشین سپاه محمد رسول الله (ص) خاطرنشان کرد: گاهی مردمی که برای اعزام به جبهه عجله داشتند به مساجد رجوع کرده و در آنجا آموزشهای اولیه را کسب می‌کردند و بعد به جبهه اعزام می‌شدند و در اعزام مجدد به طور کامل آموزش می‌دیدند.

وی با اشاره به زمان شکل‌گیری بسیج تصریح کرد: در ابتدای جنگ مردم به خواست خودشان در مساجد آموزشهای کوتاه‌مدت دو یا سه روزه می‌دیدند؛ مساجد از رزمندگان پشتیبانی می‌کردند همچنین و در آنجا به مردم اطلاع‌رسانی می‌شد که در جبهه به چه امکاناتی نیاز است، مردم هم این مایحتاج را فراهم کرده و به جبهه می‌فرستادند.

سردار صابری تصریح کرد: تربیت رزمندگان تنها منحصر به آموزش نبود، در مساجد یادواره‌های شهدا برگزار می‌شد و با اعلام در نماز جماعت مردم از مجروحین جنگ و خانواده معظم و معزز شهدا سرکشی می‌کردند.

وی گفت: کسانی که پای منبر مساجد می‌آمدند، آرزو داشتند که در قیام امام حسین(ع) نقش داشته باشند در مساجد به مردم گفته می‌شد که انتهای کاروان امام حسین(ع) از شلمچه، مهران و کردستان می‌گذرد و مردم به جبهه‌ها می‌شتافتند و حماسه‌سازی می‌کردند.

فرمانده سابق پایگاه مقاومت بسیج با بیان اینکه مسجد بستری برای آشنایی مردم با فرهنگ و معارف به وجود آورد، اضافه کرد: مساجدی که به جبهه نزدیک بودند، کارکردهای دیگری داشتند؛ مسجد ترکها در کرمانشاه محل پشتیبانی جنگ بود و هر رزمنده‌ای که به جبهه اعزام می‌شد، قبل از ورود به جبهه مدتی در این مسجد می‌ماند، این مسجد امکان اسکان، خوراک و پوشاک مردم و رزمندگان را فراهم می‌کرد.

سردار صابری خاطرنشان کرد: مسجد جامع خرمشهردر خطوط نزدیکتر به جبهه به نماد مقاومت و پایداری خرمشهر تبدیل شد و همه فعالیتها از جمله درمان مجروحین، خاکسپاری شهدا، تعاون و اسکان مردم در این مسجد انجام می‌شد.

وی افزود: وجود این مسجد باعث دلگرمی رزمندگان بود، در عکسهایی که از آن زمان به جا مانده رزمندگانی را مشاهده می‌کنیم که با سلاح انفرادی در جلوی مسجد مقاومت می‌کنند و به وجود مسجد دلگرم هستند حتی در ابتدای جنگ دشمن در جاهایی که مسجد و آبادانی نبود پیشروی بیشتری داشت و تا کرخه پیش‌روی کرد و در شهرها به‌دلیل وجود مسجد که پایگاه پشتیبانی و مسلح‌سازی بود پیشروی دشمن متوقف شد.

جانشین سپاه محمد رسول الله (ص) گفت: امروز در شهر تهران 1791 مسجد وجود دارد که پایگاه بسیج دارند و با گشتهای محله‌محور به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه امروز هم انقلاب به مسجد و اهمیت آن واقف است، اظهار امیدواری کرد این انقلاب را به صاحب اصلی آن، امام زمان (عج) تحویل خواهیم داد.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هابسیج تهران ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: