آرشیو خبر کد خبر: 12861     
عشرت شایق

ویژه گی های «مدیریت جهادی»

تسنیم
«مدیریت جهادی» برخلاف تبلیغات دشمنان خارجی و مغرضان داخلی، پیچیده تر کردن امور و یا ریاضت اقتصادی نیست بلکه هدف از این نوع مدیریت، دستیابی به بهترین و بیشترین بازدهی با کمترین هزینه هاست که از طریق بکارگیری تدبیر، تجربه و دانش همراه با پایداری بر اصول و ارزشهای دینی و انقلابی حاصل می شود.
تاریخ انتشار :۱۳۹۵ دوشنبه ۹ اسفند ساعت 23:31

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، متن یادداشت عشرت شایق پژوهشگر مسایل اجتماعی با عنوان شاخصه ها و الزامات «مدیریت جهادی» به شرح ذیل می باشد:

یکی از واژه ها و عبارات سیاسی که در سالهای اخیر در عرصه سیاسی و اجتماعی کشور مطرح گردیده، عبارت «مدیریت جهادی» است.

مقام معظم رهبری، حضرت امام خامنه ای که بحق میتوان گفت، خود پرچمدار «مدیریت جهادی» بوده و شاخصه های آن را نه فقط در قول بلکه در عمل نیز نشان داده است در مناسبت های مختلف به تبیین ویژگی های این نوع مدیریت پرداخته و مقامات و مسولان نظام را به رعایت اصول و شاخصه های آن دعوت نموده است.

آثار و برکات «مدیریت جهادی» و ضرورت بکارگیری بایدها و نبایدهای این نوع مدیریت چنان است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی آن را از شاخصه‌های مسئولیت در نظام اسلامی دانسته‌ و این شیوه را بمنزله نقشه راه برای حل مشکلات کشور مطرح فرمایند.

بخاطر همین ویژگی های کارساز «مدیریت جهادی» است که از مهمترین سفارشات مقام معظم رهبری به مسولان نظام، کار با روحیه جهادی است تا زمینه خدمت صادقانه به ملت و رفع مشکلات آنها فراهم شود.

«مدیریت جهادی» از منظر سکاندار انقلاب اسلامی، نه یک شعار که هویت اصلی مدیریت نظام مردمسالاری دینی است و تفاوت اصلی این نوع مدیریت با سایر نظام‌های مدیریتی، نقش بنیادی و تعیین کننده مبانی فکری و عقیدتی در این نوع مدیریت است.

اساس مدیریت جهادی بر ارزش‌های اخلاقی، اسلامی و انسانی بنا شده و حال آنکه در نظام‌های مدیریتی دیگر، اخلاق به عنوان «وسیله» مطرح بوده و تا زمانی کاربرد دارد که در راستای اهداف آن نظام مدیریتی باشد وگرنه به کنار گذاشته میشود مانند آنچه در غرب و بویژه آمریکا جریان دارد.

در نظام «مدیریتی جهادی»، دستورالعمل های اسلام در ابعاد مختلف به عنوان شیوه های کاربردی برای اداره جامعه در نظر گرفته شده و هدف نهایی آن، نهادینه شدن ارزش‌ها در جامعه و تبدیل آن‌ها به معیاری موثر جهت اداره شایسته جامعه و رشد و تکامل آن است.

«مدیریت جهادی» در بسیاری از عرصه ها، کارآمدی خود را به اثبات رسانده است که نمونه بارز آن را میتوان دوران دفاع مقدس و عرصه های حساس دفاعی و امنیتی، فعالیت های هسته ای و دیگر علوم پیشرفته دانست.

«مدیریت جهادی» بود که در شرایط دشوار پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بویژه در دوران دفاع مقدس، توانست کشور را از پرتگاهی که استکبار جهانی تدارک دیده بود نجات دهد.
همین نگرش و شیوه مدیریت بود که دانشمندان جوان ایرانی را به قله های رفیع علم و دانش رساند و ایران را به یکی از معدود کشورهای صاحب فناوری هسته ای تبدیل و جایگاه آن را به نحو چشمگیری در معادلات منطقه ای و جهانی افزایش داد.

این نوع مدیریت است که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را به اجرای پیچیده ترین عملیات های نظامی و تولید و بکارگیری تجهیزات مدرن قادر ساخته تا امنیت کشور را در بحرانی ترین منطقه جهان، بطور کامل و به بهترین شکل تامین نمایند.

این شیوه مدیریت در هر برهه و هر ارگان و سازمانی که بکار گرفته شده، نقش تاثیرگذار خود را در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، عمران و آبادی و ایجاد زیرساخت های مهم کشور نشان داده و تا حدود زیادی مشکلات را حل و یا عوارض آن را به حداقل رسانده است.

نمایندگان مجلس، مقامات اجرایی و حتی مسئولان قضایی به تناسب مسئولیت خود می توانند در فراگیر شدن روحیه جهادی و شیوه «مدیریت جهادی» قدم برداشته و تاثیرگذار باشند.
با این وجود، متاسفانه گاه و بیگاه شاهد برخی رفتارهای ناپسند مانند گروه گرایی، اشرافی‌گری، رانت خواری، سستی و تنبلی، مصرف‌گرایی، انحراف از مسیر آرمان‌گرایی و ارزش های انقلابی و .... در اخلاق و رفتار و شیوه کار بعضی از مسولان هستیم که مغایر با شیوه «مدیریت جهادی» بوده و ریشه ی غالب مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، مدیریتی و ... کشور نیز از همینجا ناشی می شود.

نکته حائز اهمیت دیگری که باید مدنظر قرار گیرد، بکار گیری واژه «جهاد» و اشاره  آن به واقعیت مهم تحمیل شدن نوع دیگری از جنگ تحت عنوان «تحریم و جنگ اقتصادی» بر ملت ایران است.

مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با مردم سلحشور آذربایجان به تبیین ابعاد استراتژی دشمن در شرایط کنونی پرداخته و فرمودند: «چه در دوره‌ی دولت قبلی آمریکا، چه در دولت فعلی آمریکا، یکی از ترفندهای دشمن این بوده است که مرتّب تهدید کنند به جنگ؛ و [اینکه] گزینه‌ی نظامی روی میز است و مانند اینها.

آن مسئول اروپایی هم، به مسئولین ما میگوید که جنگ در ایران حتمی بود؛ اگر برجام نبود، حتماً جنگ بود؛ دروغ محض! چرا میگویند جنگ؟ برای اینکه ذهن ما برود به جنگ [امّا] جنگ واقعی چیز دیگر است؛ جنگ واقعی جنگ اقتصادی است، جنگ واقعی تحریم است، جنگ واقعی گرفتن عرصه‌های کار و فعّالیّت و فنّاوری در داخل کشور است؛ این جنگ واقعی است. ما را به جنگ نظامی متوجّه میکنند تا از این جنگ غفلت کنیم؛ جنگ واقعی جنگ فرهنگی است...»

جنگ ظالمانه ای که به بهانه های واهی توسط سران کاخ سفید علیه ملت مقاوم ایران طراحی و با همراهی دولت های وابسته و همپیمانان ایالات متحده آمریکا تشدید گردیده است.

بدیهی است برای مقابله با توطئه های مختلف دشمنان از جمله «جنگ اقتصادی» و «جنگ فرهنگی» و ...، هیچ راهی موثرتر و کارآمدتر از داشتن «روحیه جهادی» و بکارگیری شیوه «مدیریت جهادی» نیست.

«مدیریت جهادی» برخلاف تبلیغات دشمنان خارجی و مغرضان داخلی، پیچیده تر کردن امور و یا ریاضت اقتصادی نیست بلکه هدف از این نوع مدیریت، دستیابی به بهترین و بیشترین بازدهی با کمترین هزینه هاست که از طریق بکارگیری تدبیر، تجربه و دانش همراه با پایداری بر اصول و ارزشهای دینی و انقلابی حاصل می شود.

با چنین دیدگاهی می توان برخی از ویژه گی های «مدیریت جهادی» را بشرح ذیل بیان کرد:

1- ایمان به خداوند متعال و قدرت لایزال او در همه امور

2- اخلاص در عمل و ناظر دانستن خداوند بر امور

3- ولایتمداری و اعتقاد قلبی به اصل مترقی ولایت فقیه

4- داشتن غیرت دینی و روحیه انقلابی

5- پرکاری و خستگی‌ ناپذیری

6- قناعت و ساده زیستی

7- مسئولیت پذیری و قانون گرایی در عمل

8- خودباوری و توانمندی در عرصه های مختلف

9- شجاعت و جسارت برای تصمیم گیری های بزرگ

10- توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی و استفاده بهینه از آن ها

11- نوآوری و خلاقیت

12- داشتن روحیه مردمی و تواضع و فروتنی

13- پویایی و بالندگی در امور محوله

14- امیدواری نسبت به آینده و پرهیز از یاس و ناامیدی

15- انتقاد پذیری و استفاده از نظرات کارشناسان و روش‌های علمی

16- رعایت شایسته سالاری در عزل و نصب ها

البته موارد دیگری را نیز می‌توان به عنوان ویژگی های «مدیریت جهادی» نام برد که بکارگیری این ویژگی ها اگر نتواند مشکلات مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... را بطور کامل حل نماید، حداقل شرایط را بهبود بخشیده و از عوارض ناشی از مشکلات و محدودیت ها خواهد کاست.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاعشرت شایق ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: