آرشیو خبر کد خبر: 14609     

از ˝طهران قدیم˝ تا ˝تهران امروز˝

ایسنا
«وقتی می‌خواستند خیابان لاله‌زار را ایجاد کنند، پزشک معالج ناصرالدین شاه مخالفت کرد که آب و هوای تهران آلوده می‌شود، بیماران را برای علاج به تهران می‌فرستادند تا به واسطه‌ی آب و هوای آن زمانِ تهران، زودتر معالجه شوند، اما حالا چه ؟»
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ جمعه ۱۵ دي ساعت 00:47

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، در چهارمین جشنواره جایزه تهران که در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران مهمترین مساله‌ی مربوط به جشنواره «جایزه تهران» را آب و بحران آب تهران دانست و گفت: توجه به شهر یک جنبه سخت‌افزاری و یک جنبه انسانی دارد. حیات انسان وابسته به طبیعت، آب و خاک و هواست، آلودگی هوا را زیاد مدنظر قرار می‌دهیم اما هنوز کسی به آلودگی آب فکر نکرده است. اینکه مسئله آب دسترسی بر کیفیت و کمیت آن در حد نیاز مورد توجه قرار گیرد و عدم امنیت شهر را دچار چالش‌هایی می‌کند که توجه به آنها ضروری است.

او با بیان این‌که تهران در شکل‌گیری خود به نکات فراوانی اهمیت می‌داد، افزود: تهران طهماسبی را طوری ساخته بودند که اگر روزی محاصره شد، بتوان تا سال‌های  سال به منابع آبی آن دسترسی داشت. اما این نکته را در دوره «آغا محمد خان قاجار» دشمنان فهمیدند و توانستند با بستن راهِ آب‌ها باعث سقوط تهران شوند.

وی ادامه داد: واقعیت این است که آب تهران اکنون در شرایطی قرار دارد که هیچ گاه نمی‌توان آن را به گذشته برگرداند. در گذشته ۲۶ قنات از جبهه‌های شمالی برای تامین آب تهران تعریف شده بود. برای انتقال آب به نقاط مختلف نیز سطل‌هایی نشان‌دار وجود داشت که هر کدام با یک ریال به فروش می‌رفت. بعدها در حدود سال ۱۳۳۰ لوله‌کشی آب تهران با توجه به جمعیت ۹۰۰ هزار نفری آن مورد توجه قرار گرفت. نخستین تاسیسات این لوله‌کشی بسیار قابل توجه است ما حتی می‌توانیم موزه آب را در آن نقطه ایجاد کنیم.

او با اشاره به کتاب خاطرات "کولاک" که درباره‌ی تهرانِ قدیم نوشته است، ادامه داد:در آن زمان حتی اگر کسی قصد انجام عمل جراحی داشت، آن را به خاطر آب و هوای تهران به این شهر می‌آوردند. اما وقتی می‌خواستند لاله‌زار را ایجاد کنند، پزشک معالج ناصرالدین شاه مخالفت کرد که آب و هوای تهران کثیف می‌شود. از سال ۴۲ به بعد سدهای کرج، لتیان و طالقان ایجاد می‌شود و مجوز چاه‌های عمیق داده می‌شود. اکنون صدها چاه عمیق در تهران داریم که میزان برداشت آب از آنها قابل مقایسه با گذشته نیست.

وی در ادامه با اشاره به میزان برداشت سالانه آب از چاه‌ها و سدهای تهران گفت: استفاده از این منابع به جز اینکه سطح آب‌های زیرزمینی را کاهش دهد، از سوی دیگر خطر ناشی از فعال شدن گسل‌های زلزله را افزایش می‌دهد. این شرایط آب و خاک تهران را نیز در معرض آسیب قرار داده است. چشمه‌های قدیمی تا حدودی دیگر قابل استفاده نیستند. اکنون در قنات‌های تهران فقط آلودگی وجود دارد در حالی که در گذشته گاهی این قنات‌ها ماهی هم داشتند.

مسجدجامعی با اشاره به هشداری که در شورای سوم شهر تهران در خصوص کیفیت آب داده است، گفت: بر طرف کردن این مشکلات توجه همه را می‌طلبد. وضعیت آب تهران از نظر کمی و کیفی در معرض آسیب جدی است و باید به آن توجه کرد. اگر می‌توانستیم این مشکلات را که به نظر حتی به چشم هم نمی‌آیند، برطرف کنیم، خسارت‌ها به مردم تهران تا ۹۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: بهتر است کسانی که در سال‌های آینده درباره موارد مربوط به تهران تحقیق می‌کنند، به مسائل و مشکلات این شهر نیز بپردازند. باید فعالیت‌ها را بررسی کرد و آنها را در معرض دید عموم قرار داد

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هامسجدجامعی , جشنواره جایزه تهران ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: