آرشیو خبر کد خبر: 2696     
عشرت شایق

زنان باید تریبون تخصصی خود باشند

باشگاه خبرنگاران
˝عشرت شایق˝، عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در این نوشتار به بررسی برخی مطالبات قانونی زنان و نقش تعیین كننده رئیس مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری كه تاكنون تعیین نشده، پرداخته است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ شنبه ۱۳ مهر ساعت 17:07

قانون بد بهتر از بی‌قانونی است

زنان جامعه چگونه ظاهر و فعال شوند؟ همیشه گفته‌اند قانون بد بهتر از بی‌قانونی است؛ قانون نه تنها منعی برای فعالیت زنان نداشته بلكه مشوق‌ها و پارامترهای بی‌شماری برای حضور و فعالیت زنان جامعه در عرصه‌های مختلف ایجاد كرده است، در کنار بحث قانون اساسی قانون نانوشته‌ مهمی وجود دارد و آن رسالت زنان برای سرنوشت جامعه است؛ اولویت اول برای زنان محیط خانواده بوده که خود با حضور در آن اثبات کرده‌اند.   
 
زنان گام‌های بلند اما عمیق بردارند


در بحث مطالبات زنان، بهترین اولویت این است که شایستگی و بایستگی‌های مشخص قانونی برای انتخاب افراد در جایگاه‌ و منصب‌های مختلف مشخص شود.

حضور فعال زنان در انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که این قشر مهم در جامعه گام‌های بزرگی برداشته و اگر این گام‌های بلند عمیق نبوده و در چارچوب ارزش‌های اسلامی قرار نگیرد، ارزشمند نخواهد بود؛ عمق این رابطه با ارزش‌های دینی نظام حاکم باید دیده شود.
 
 سرنوشت رئیس مركز زنان و خانواده چه می‌شود؟

کابینه دولت یازدهم تشكیل شده و  تمام معاونین بخش‌های مختلف کار خود را شروع کرده‌اند، مطالبه اول زنان جامعه ما، تعیین وضعیت مرکز مشارکت امور زنان است که هنوز فردی برای این پست تعیین نشده؛ چه دلیلی دارد بعد از شروع دولت یازدهم مسئول حوزه زنان معرفی نشده است، آیا شخصیت سیاسی مناسبی را پیدا نکرده‌اند؟ یا از لحاظ اندیشه و سلیقه به فرد واحدی نرسیده‌اند؟ این مهم از خود گذشتگی و پیش‌دستی برخی مسئولین را می‌طلبد.

رئیس مرکز زنان و خانواده اعلامیه حوزه زنان است 

یک شخصیت با سابقه و فعال در این تشکیلات، همانند اعلامیه‌ای، رویکرد حوزه زنان را نشان داده و تعیین می‌کند.

از دیگر مطالبات زنان جامعه ما، تحکیم خانواده به عنوان نهادی تاثیرگذار است، برای تحکیم خانواده باید هزینه شود، نه اینکه پس از زیرسوال رفتن آن، پوشش حمایتی زنان سرپرست خانوار ایجاد شود.
 
انتظار می‌رود دولتمردان صورت حقیقی به قانون بدهند.

طرح "جوانان و ازدواج آسان" به چه سمت و سویی رفته است؟ اگر امکانات و حمایت لازم صورت نگرفته و  پایه قوی نداشته باشد، مطالبه دختران و پسران جامعه ما محقق نمی‌شود، در این زمینه  حتی حوزه ورزش و جوانان نیز روش‌های عملی کردن این طرح را به دولت ارائه نداده است.
 
انتظار جامعه زنان از دولت "تدبیر و امید"

با نگاهی به تفاوت جایگاه زنان و مردان، برابری آنان را تنها در بیمه بازنشستگی می‌بینیم که پس از فوت همسر(زن) چیزی به وراث نمی‌رسد، این تفاوت‌ها باید از دید کلی نگاه شود، دولت‌های پیش، از کنار این حق گذشتند اما از دولت "تدبیر و امید" انتظار می‌رود تکلیف بیمه زنان خانه‌دار  را به سرانجام برساند، چراکه جمیعت زنان خانه‌دار، حمایت‌های خاصی از بیت‌المال مسلمانان نداشته و برخی از آن‌ها دچار سرخوردگی شده‌اند که این خود منشاء برخی آسیب‌های اجتماعی است.
 
اما چرا  از زنان به عنوان یک فعال سیاسی، نماینده و وکیل مردم کمتر مطلب می‌شنویم؟

حضور زنان در مجلس بحث مهم و قابل تاملی است؛ در جریان رای اعتماد به وزرا و تصویب طرح و لوایح، زمان محدودی برای موافقت یا مخالفت مشخص شده و حضور زنان چشمگیر نیست؛ فعال بودن زنان دیدگاهی عاقلانه است، اما زمان به اظهارنظر زنان نمی‌رسد.
 
در دولت و وزارت آموزش و پرورش معاون زن داریم اما کلمه‌ای از اظهارنظر و بیان برنامه‌ها از سوی آنها نشنیده‌ایم، اسم این اتفاق را چه باید گذاشت؟ آیا نظری نداشتند یا از سویی غفلت و عافیت‌طلبی و از سوی دیگر محدودیت آئین‌نامه‌ای موجب این مسئله شده است؟ می‌توان در نشستی خبری با فراکسیون زنان با خبرنگاران، پیشنهادات خود را مطرح کنند که این امر محدودیتی ندارد و این در حالی است که زنان در صحن مجلس محدودیت دارند.
 
فعال نبودن زنان در مدیریت‌های موجود و روزمره شدن کارها، باعث بروز رفتارهایی از طرف زنان شده که بیشتر حرکات فمنیستی و انحرافی است.
 
تریبون دفاع ارزشمند حوزه زنان در چارچوب قوانین موجود کشور به جای اینکه از مبداء، هدفمند به مقصد برسد، دچار انحراف شده و افرادی که با موازین اساسی میانه‌ای ندارند، برای خوشایند دستگاه‌هایی که زیرنظر آنها فعالیت می‌کنند، فقط ظاهر یک مجموعه پژوهشی را به خود گرفته اند.
 

زنان باید تریبون تخصصی خود باشند و جایگاهی را که اشغال کرده‌اند در جهت مطالبات خود به پیش برند، چرا امروزه زنان فعال، کمپین امضاء حمایت از زنان مظلوم سوریه را ندارند؟
 
ما از زنان فعال کشور انتظار داریم که اعلام موضع قوی داشته و زنان جامعه امروز را فعال‌تر کنند، هچنین مدعیان کاذب حقوق بشر را فلج کرده و در بیداری اسلامی نقشی ایفا کنند.
 
چرا از زنان فعال ما صدایی در نمی‌آید؟ آیا این به آئین‌نامه مجلس مربوط است؟ خیر، غفلت و روزمرگی بود و این اشکال است. باید با پرهیز از روزمرگی و غفلت، با جوشش بیشتری حرکت کنیم، چرا که در دنیا اعلام موضع کردن مهم‌تر از جایگاه خود افراد است و بر روی افکار عمومی اثر مثبتی خواهد گذاشت.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاعشرت شایق ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: