آرشیو خبر کد خبر: 15102     

رویکردهای سلیقه‌ای در بحث آزادی بیان

تسنیم
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت؛ استراتژی برخی دستگاه‌ها این است که بعضی وقت‌ها جهت استفاده ابزاری از واژه آزادی، تعبیر آزادی بیان را با مضامینی خلاف واقع ارائه و این‌گونه وانمود کنند که تفسیر آنها، مصداق واقعی آزادی بیان است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۷ چهارشنبه ۸ فروردين ساعت 15:59

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره به ادعایی که در بحث نبود آزادی بیان در کشور پس از سخنان نوروزی رهبر معظم انقلاب از سوی عده‌ای مطرح شده، گفت: در بحث آزادی بیان  در مجموع این‌گونه نیست که ما آزادی بیان در کشور نداشته باشیم، اگرچه شاهد برخی رفتارهای سلیقه‌ای از سوی دستگاه‌های مختلف در بحث پیاده‌سازی آزادی بیان هستیم ولی در عین حال باید میان تحرکات قانون‌شکنانه با آزادی بیان تفاوت قائل شد.

وی افزود:‌ همان‌طور که  رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی خودشان  اشاره کردند، نظام اسلامی  تاکنون هیچ شخصی را صرفاً به‌دلیل اختلاف نظر با حکومت تحت تعقیب قرار نداده است.

به‌گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، استراتژی برخی دستگاه‌ها این است که بعضی وقت‌ها جهت استفاده ابزاری از  واژه آزادی، تعبیر آزادی بیان را با مضامینی خلاف واقع ارائه و این‌گونه وانمود کنند که تفسیر آنها، مصداق واقعی آزادی بیان است.

توکلی خاطرنشان کرد‌: البته پیاده شدن برخی رویکردهای سلیقه‌ای در بحث آزادی بیان  باعث شده تا عده‌ای با سخت‌گیری‌هایی روبه‌رو شوند، از سویی شاهد این مسئله هم هستیم که برای برخی افراد در نقد سیاست‌های دولت، سخنی بیان کرده‌اند، بعضاً محدودیت‌هایی ایجاد شده است.

رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره به برخی مصداق‌های آزادی بیان در کشور گفت:‌ اگر بخواهیم مثالی برای پیاده‌سازی آزادی بیان در کشور بیاوریم، می‌توانیم به مجله‌های هفتگی و ماهانه رسانه‌های اصلاح‌طلب اشاره کنیم که پر است از تحلیل‌هایی در دفاع از لیبرالیسم و علیه نظام و علی‌رغم اینکه این رسانه‌ها بعضاً ریشه نظام را هدف  قرار می‌دهند، هیچ نهادی با ‌آنها برخورد نمی‌کند.

توکلی در واکنش  به نامه اخیر احمدی‌نژاد به رهبر انقلاب و ادعای اینکه دستگیری بقایی و مشایی تنها به‌دلیل انتقادات این دو از عملکرد قوه قضاییه بوده نه اتهامات مالی آنها گفت:‌ امیر المؤمنین(ع) می‌فرمایند: «کلمة الحق یراد به الباطل» یعنی کلمه حقی که از آن نتیجه باطل می‌گیرند بنابراین آن شخصی که باید از این‌گونه حرفها بزند قطعاً ایشان نیست چراکه آقای احمدی‌نژاد به‌مدت 8 سال تصدی تمامی امور اجرایی کشور را در دست داشت و متأسفانه بعضاً لطماتی را به نظام وارد کرد که آثار آن همچنان باقی است.

وی افزود:‌ فردی که در مواجهه با قوانین تصویبی مجلس که مورد تأیید شورای نگهبان نیز قرار گرفته بود، روحیه استکباری داشت و می‌گفت که "اگر قوانین مجلس را قبول نداشته باشم، اجرا نخواهم کرد"، نباید به خود اجازه دهد که درباره کلماتی چون قانون و آزادی بیان صحبت کند.

رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت همچنین با اشاره به علت بازداشت حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی در هفته‌های اخیر گفت:  این دو،‌ جرایمی را مرتکب شده‌اند که عمدتاً مالی بوده و  به  آزادی بیان هیچ ارتباطی ندارد.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاتوکلی , احمدی نژاد , آزادی بیان ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: