آرشیو خبر کد خبر: 14102     

خطر شکل‌گیری قهوه‌خانه‌های زیرزمینی در تهران

باشگاه خبرنگاران تهران
رئیس اتحادیه قهوه خانه داران و سفره خانه سنتی تهران می گوید: در ۲۲ منطقه تهران، پنج هزار قهوه خانه وجود دارد که به طور میانگین در هر کدام از این واحدهای صنفی، شش کارگر مشغول به کار هستند.
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ شنبه ۶ آبان ساعت 14:42

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، محسن نظری افزود: در واقع ۳۰ هزار کارگر در این واحدها مشغول به کار هستند و با احتساب صاحبان این واحدهای صنفی، ۳۵ هزار شاغل سرپرست خانوار فقط در شهر تهران در قهوه خانه ها و سفرها خانه های سنتی اشتغال دارند که بیکاری تهدیدشان می کند.

وی ادامه داد: اگر این واحدها تعطیل شوند، سرمایه گذاری سنگینی که برای به وجود آمدن اشتغال شده است، هدر خواهد رفت. سال ۱۳۹۱ برای به وجود آمدن هر شغل مبلغی معادل ۸۲ میلیون تومان باید هزینه صرف شود و پس از گذشت بیش از ۵ سال باید دید رقم سرانه اشتغال برای هر نفر، چقدر افزایش پیدا کرده است.

نظری اظهار کرد: با جمع‌آوری قلیان از قهوه‌خانه‌هایی که با مجوزهای اداره بهداشت و دیگر ارگان‌ها فعالیت می‌کنند، مشکلات اجتماعی به وجود می‌‎آید؛ شکل‌گیری قهوه‌خانه‌های زیرزمینی یکی از همین موارد است. از طرفی گرایش جوان‌ها و نوجوان‌ها به قهوه‌خانه‌های زیرزمینی که آنجا را محیطی امن و بدون نظارت می‌بینند، خطرهای زیادی را همراه خواهد داشت.

رئیس اتحادیه قهوه خانه داران گفت: برای مثال در شهر مشهد، قهوه خانه های زیادی اطراف حرم وجود دارند که به صورت مخفیانه قلیان می دهند. خانه‌های اجاره ای که بدون مجوز و مالیات و هزینه‌‌های دیگر با قیمت‌های چندین برابر به مشتری‌هایش قلیان می‌دهند به این علت قلیان ممنوع است. حتی کرایه مغازه تجاری را هم نمی دهد و سود زیادی به دست می آورد.

وی افزود: با توجه به بیکاری این روزها خیلی ها مشتاق راه اندازی کار و کاسبی هستند؛ این موضوع بدون شک موجب شکل گیری قهوه خانه های زیرزمینی خواهد شد که مشتری های محدود خواهند داشت که با تماس تلفنی وارد می شوند و برای کشیدن قلیان هزینه زیادی پرداخت خواهند کرد به این دلیل که قلیان کشیدن ممنوع شده است.

 نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: