آرشیو خبر کد خبر: 14652     

جلوه‌ای از لاله‌زار قدیم در شهرک غزالی

ایسنا
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت؛ هر چند لاله‌زار کنونی نمی‌تواند دوباره مانند لاله‌زار قدیمی شود، اما شهرک غزالی که خیابان لاله‌زاررا در خود نمایش داده است، می‌تواند جلوه‌ای از لاله‌زار قدیم را به نمایش بگذارد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ سه شنبه ۱۹ دي ساعت 15:17

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، نابسامانی‌ها در شهرک سینمایی غزالی به عنوان تنها نقطه‌ای در کشور که تجربه‌ داشتن بخش‌هایی از تهران قدیم را در دل خود دارد، برای امروز و دیروز نیست، وضعیتی است که دست‌کم در طول چند سال‌گذشته بارها به آن پرداخته‌ شده و هر بار صداوسیما به شکلی سعی کرده تا آن را حتی در حدی سطحی برطرف کند.

برای چندمین بار است که خبرنگاران، نسبت به وضعیت شهرک سینمایی غزالی و حتی خطرات احتمالی آن برای بازدیدکنندگان هشدار می‌دهند، اما به نظر می‌رسد مدیران این شهرک در هر دوره، این هشدارها را فراموش می‌کنند و به جای رسیدگی به وضعیت بخش‌های مختلف شهرک مانند «خیابان لاله‌زار»، «بازارچه خانی‌آباد»، «اورشلیم» یا «شهرک سامان» و سپس اجازه‌ی حضور گردشگران در این نقاط، ترجیح می‌دهند فقط به درآمدزایی فکر کنند، نه امنیت جانی بازدیدکنندگان. به حدی که گفته می‌شود در برخی از روزها؛ تعدادِ بازدیدکنندگان از این شهرک به هزار نفر هم می‌رسد.

سیدحسن بطحایی - مدیر شهرک سینمایی غزالی - اوایل اسفند 1394، بعد از انتشار یکی از گزارش‌های هشدار دهنده نسبت به وضعیت این شهرک و انجام برخی ساماندهی‌ها در این محوطه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در همان محلِ شهرک، به توضیح برخی اقدامات در راستای ساماندهی محوطه پرداخته و سپس خطاب به بازدیدکنندگان از شهرک در آن زمان گفته بود؛ «بازدیدکنندگان گرامی خواهشمندم این مکان را به عنوان یک میراث فرهنگی از آن خود بدانند و در حفظ، نگهداری و نظافت این مکان هنگام بازدید نهایت مساعدت و همکاری را با مسوولان شهرک داشته باشند و از یادگاری نوشتن، شکستن درها و ... خودداری کنند.»

می‌توان یکی از مهمترین لوکیشن‌های شهرک سینمایی غزالی را از دید دوستداران میراث فرهنگی، «خیابان لاله‌زار» دانست، خیابانی که امروز بخش‌هایی را در خود دارد که لاله‌زار اصلی هم دیگر از دیدن آن‌ها محروم است، امابه نظر نمی‌رسد که مدیران این شهرک، احترام چندانی برای حضور گردشگران در این منطقه‌ی نیمه توریستی داشته باشند.

هر چند شهرک سینمایی غزالی به دلیل نداشتن معیارهای کافی برای ثبت در فهرست میراث فرهنگی، زیر نظر یا چتر حمایتی این سازمان قرار نمی‌گیرد، اما با این وجود رجبعلی خسروآبادی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به ایسنا می‌گوید: شهرک‌های سینمایی مانند «شهرک غزالی» که محورهای تاریخی مانند لاله‌زار را در خود دارد، هر چند مولاژی از بناهای تاریخی است که امروزه بخشی از آن‌ها دیگر وجود خارجی ندارد، اما بهتر است که این شهرک و به خصوص آن بخش‌ها حفاظت شوند.

او بیان می‌کند: هر چند میراث فرهنگی مسئول حفظ چنین منطقه‌ای نیست، اما همین قدر که بتوانیم  از لاله‌زار در بخش‌های مختلف دفاع کنیم بسیار موثر است، به عنوان مثال اگر بتوانیم "تئاتر نصر" را حفظ کنیم، از نظر ما تاثیر بیشتری در حفاظت از بناهای تاریخی دارد.

وی با اشاره به مالکیت یک نهاد دیگر برای این شهرک توریستی - سینمایی ادامه می‌دهد: ما نمی‌توانیم وارد این قضیه شویم، اما توصیه و درخواست ما این است که کارکردهایی که می‌تواند نمایی از میراث‌فرهنگی باشد، را حفظ کنند، چون به نوعی تداعی کننده نقطه اصلی در تهران است.

خسروآبادی می‌گوید: هر چند لاله‌زار کنونی نمی‌تواند دوباره مانند لاله‌زار قدیمی شود، اما شهرک غزالی که خیابان لاله‌زاررا در خود نمایش داده است، می‌تواند جلوه‌ای از لاله‌زار قدیم را به نمایش بگذارد.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هامیراث فرهنگی تهران , لاله زار تهران , مرکز تهران ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: