آرشیو خبر کد خبر: 15235     

تبدیل مقبره لطفعلی‌خان‌زند به انباری

تسنیم
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: سال‌هاست که مقبره لطفعلی خان زند در امامزاده زید مورد بی‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته و در مقاطعی نیز انبار سنگ و فرش امامزاده بوده است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۷ يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ساعت 10:39

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، حجت نظری در جریان شصت و پنجمین جلسه شورای شهر تهران ضمن تاکید بر اینکه شهردار جدید تهران در استفاده از نیروهای بازنشسته تجدیدنظر جدی را داشته باشد، اظهار کرد: امیدواریم آقای افشانی به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشد.

وی از تعطیلی برخی از موزه‌های تهران در روز جهانی موزه و نیز وضعیت پیش آمده برای آرامگاه لطفعلی خان زند در بازار تهران انتقاد کرد و گفت: همانطور که مستحضرید موزه نقش بسیار مهمی در انتقال میراث گذشته به نسل‌های بعدی دارد و اقدام ارزنده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای افزایش تعامل شهروندان با موزه‌ها، همزمان با گرامیداشت روز جهانی موزه، همچنان رایگان شدن بازدید از موزه‌ها و نیز افزایش ساعت بازدید که با استقبال بسیار گسترده شهروندان نیز مواجه شد در خور تقدیر و تشکر است.

وی با بیان اینکه متاسفانه شهر تهران این اقدام مبارک را تنها در موزه‌های زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشاهده کردیم افزود: در کنار این اقدام، خانه‌ موزه‌های زیرمجموعه شهرداری تهران نیز پذیرای شهروندان تا ساعت 22 بودند ولی متاسفانه موزه‌های مربوط به سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها اعم از موزه گمرک، موزه سکه، ارتباطات، ملک و موزه استاد صنعتی اجازه بازدید به شهروندان را نمی‌دادند و همگی بسته بودند.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران افزود: زمانی که با رایگان کردن و افزایش ساعت بازدید، مخاطب زیادی به سمت موزه‌ها جذب می‌شوند، چه بهتر است که از این ظرفیت بیشتر استفاده شود و اماکن تاریخی ــ میراثی هم مشمول این طرح شود.

وی به وضعیت نامناسب آرامگاه لطفعلی خان زند در بازار تهران نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه طی گزارش‌های واصله سال‌هاست که مقبره لطفعلی خان زند در امامزاده زید مورد بی‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته و در مقاطعی نیز انبار سنگ و فرش امامزاده بوده است.

وی افزود: با توجه به اینکه مقبره در آستان مقدس امامزاده زید قرار دارد و تولیت استان برعهده سازمان اوقاف و امور خیریه است، انتظار می‌رود شهرداری تهران گزارشی دقیق در ارتباط با وضعیت فعلی این مقبره و طرح‌های مرمت و توسعه امامزاده زید و نقش این مقبره در این طرح‌ها تهیه کند و با هماهنگی سه جانبه بین شهرداری، سازمان اوقاف و سازمان میراث فرهنگی در راستای احیای این میراث ارزشمند اقدام عاجل صورت گیرد.

نظری در پایان گفت: درباره گورستان تاریخی ظهیرالدوله که در سال 1377 به عنوان یک اثر ملی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ثبت رسیده و شنیده‌ها حاکی از آن است که مدیریت آن به دست پایگاه بسیج امامزاده صالح افتاده است و متاسفانه در حال حاضر نظارت مشخصی از سوی سازمان میراث بر آن صورت نمی‌گیرد و ورود به آن در اکثر مواقع ممنوع است.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاشورای شهر تهران , مقبره لطفعلی خان زند ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: