آرشیو خبر کد خبر: 15156     
گفتگو با دوستی

اداره کردن تهران شوخی پذیر نیست

تسنیم
عضو سابق شورای شهر تهران ضمن تاکید بر اینکه اوضاع شورا و شهردار تهران عادی نیست،گفت: اداره کردن شهری چون تهران به هیچ وجه شوخی پذیر نیست.
تاریخ انتشار :۱۳۹۷ شنبه ۲۵ فروردين ساعت 22:43

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، اسماعیل دوستی با اشاره به اینکه در متن نبودن اعضای شورا و شهرداری نتیجه خسارت‌های امروز به شهر است گفت: آنچه از رفتارها و برنامه ریزی‌ها و تصمیم گیریهای شورای شهر و شهرداری به ذهن متبادر می‌شود عادی نبودن شرایط در این دو مجموعه است. اختلاف نظرها و تداوم ماجرای استعفای آقای نجفی از جمله اشتباهاتی بود که شورای شهر بدان دامن زد. آنچه منجر به تداوم وضعیت بی ثباتی در شهر شد نتیجه در متن موضوعات شهری نبودن هم شورای شهر وهم شهرداری تهرا ن است.

وی در ادامه با بیان مشخصات مورد نظر شهردار تهران در اداره شهر اظهار داشت: شهرداری تهران موسسه بزرگی است که نیازمند مدیریتی است که با دل دریایی به طوفان مشکلات بزند، چنین مدیری یقینا باید از بین مدیران و صاحب نظرانی انتخاب شود که از تجربه مناسبی در مدیریت شهری برخوردار باشد در غیر این صورت مجددا شاهد اتلاف وقت و تحمیل هزینه‌های سنگین به شهر و شهروندان خواهیم بود.

دوستی درخصوص انتخاب سرپرست شهرداری تهران گفت: انتخاب آقای حسینی مکارم از جمله انتخاب‌هایی بود که یک بار دیگر دقت نظر در آن صورت نگرفته بود, البته اینکه اعضای شورا در پی استعفای دوباره آقای نجفی چاره‌ای غیر از این نداشتند نیز شکی نیست اما قطعا  حسینی مکارم به عنوان شهردار تهران راهی بهشت نمی‌شود و به زودی باید شهرداری را ترک کند. به هر حال آنچه امروز برای شهر تهران باید در نظر گرفته شود معرفی مدیری است که قادر به دست وپنجه نرم کردن با مشکلات شهری باشد, مدیری که موضوعات کلیدی شهر را در اولویت فعالیت‌هایش قرار دهد و شهر را از عقب ماندگی‌های چند ماهه خارج کند.

وی با اشاره به استعفای تنی چند از مدیران شهرداری اظهار داشت: انتظار می‌رود اعضای شورای شهر در طی روزهای آینده با برگزاری جلسات انتخاب و معرفی شهرداری کارآمد را مورد توجه قرار دهند چرا که در صورت تداوم چنین وضعیتی باید منتظر افزایش خسارت‌ها به شهر باشیم. پر واضح است که سرپرست شهرداری قادر به انجام پروژه‌های بزرگ و فعالیت‌هایی نیست که در حیطه وظیفه شهردار است از این رو امکان تحقق آمال وخواسته‌های مورد نظر در شهر تهران وجود ندارد.شاید استعفای معاونین شهردار در روز انتخاب سرپرست ازجمله آقایان حجت و صادقی بیانگر وارد شدن ضرر و زیان مضاعفی به شهر باشد و حسینی مکارم به عنوان سرپرست شهرداری قادر به انتخاب معاون نیست، بنابراین با توجه به محدودیت‌های وی، انتخاب شهردار در کمترین زمان اولی تر از هر موضوعی برای شهر وشهروندان تهرانی است.

دوستی عدم سیاسی کاری را رمز موفقیت پروژه‌های شهری عنوان کرده خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه حسینی مکارم تجربه خاصی در زمینه مدیریت شهری ندارد نمی‌توان از وی انتظار تغییر یا تحول خاصی در شهرداری داشت, یقینا سرپرست موقت شهر تهران تنها قادر به حفظ وضع موجود خواهد بود تا وضعیت شهر بدتر از وضع موجود نشود.بی شک شهروندان از نمایندگان شورای شهر انتظار دارند در اسرع وقت مدیری را راهی شهرداری تهران کنند که کارآمد و فارغ از دغدغه‌های سیاسی و حزبی انتخاب شده باشد, مدیری که نگاه سیاسی به مسائل شهری نداشته باشد قادر به اداره شهر است چرا که اداره کردن شهری چون تهران به هیچ وجه شوخی پذیر نیست.

وی با تاکید بر استفاده از نیروی انسانی توانمند شهرداری و انتقاد از بی توجهی نجفی به این موضوع بیان کرد: مسلما نمی‌توان با مطالبات مردم و نیازهای شهری چون پایتخت جمهوری اسلامی ایران بازی کرد یا ازکنار آن بی تفاوت گذشت, شهر تهران نیازمند حضور مدیری توانمند است که شبانه روز برای شهر وقت بگذارد, مدیری که بتواند با گروهی کارآمد از خود مجموعه شهرداری تهران امور مربوطه را رتق و فتق کند. متاسفانه یکی از ایراداتی که بر آقای نجفی وارد بود در حوزه استفاده نامطلوب از ظرفیت‌های نیروی انسانی شهرداری تهران بود, نجفی معاونین خود را خارج از شهرداری انتخاب کرد در حالی که شهردار باید به منابع انسانی توانمند درون شهرداری نظر داشته باشد نه اینکه بیرون گرا باشد. قطعا بیرون گرایی وعدم توجه به ظرفیت‌های توانمند داخل شهرداری منجر به شکست اهداف مدیریت شهری خواهد شد.

عضو پیشین شورای شهر تهران در توضیح نتیجه انتخاب سیاسی شهردار اظهار داشت: بدیهی است در صورتی که شهردار آتی تهران نتیجه یک انتخاب سیاسی باشد باز هم نتایج مدیریتی مطلوب نظر نخواهد بود از این رو پیشنهاد می‌شود شهرداری انتخاب شود که با بطن کار شهری آشنا باشد و نتیجه تفکرات سیاسی نباشد. مسلما انتخاب مدیری که نتواند بار مسائل شهری را یک بار دیگر به دوش بکشد شکستی برای اصلاح طلبان است چرا که مردم به آنها اعتماد کرده وبه آنها رای دادند. از این رو انتظار می‌رود اعضای شورای شهر ظرف ده روز آینده با برگزاری جلسات روزانه مهمترین برنامه خود را انتخاب شهردار کارآمد و توانمندی برای تهران قرار دهند.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاانتخاب شهردار تهران ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: