آرشیو خبر کد خبر: 15381     

اجرای طرح دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی

مهر
طرح استفاده از دوچرخه های هوشمند در ۲۱۷ شهر دنیا به عنوان راهکاری برای برون رفت از آلودگی هوا و ترافیک اجرا می شود، موضوعی که می تواند در کلانشهرهای کشور هم فرهنگسازی و اجرا شود.
تاریخ انتشار :۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۵ مرداد ساعت 13:42

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، چند روز پیش عنوان شد که معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در راستای گرامیداشت روز خبرنگار و ترویج فرهنگ حمل‌ و نقل پاک، تور دوچرخه سواری با حضور خبرنگاران و معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری تهران برگزار می‌کند.

بر این اساس تور دوچرخه سواری خبرنگاران ساعت ۷ صبح روز جمعه ۲۶ مرداد از مقابل ساختمان معاونت و سازمان حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری تهران در خیابان ایرانشهر آغاز و با بازدید از خانه و موزه مقدم در خیابان امام خمینی(ره) پایان می‌یابد.

اما مجری طرح دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی در جمع خبرنگاران در توضیح این طرح و اقدامات صورت گرفته برای ترویج دوچرخه سواری در تهران گفت: از یک سال و نیم پیش طرح دوچرخه‌های اشتراکی هوشمند در کشور کلید خورد.

قاسمی با تاکید بر این نکته که این دوچرخه‌ها هوشمند هستند، افزود: لاستیک این دوچرخه‌ها با تکنولوژی‌های خاص ایجاد شده به گونه‌ای که پنچر نمی‌شود و این دوچرخه دیسکی است و به همین دلیل امکان پاره‌شدن زنجیر چرخ وجود ندارد. ضمن این‌که این دوچرخه‌ها دارای قفل هوشمند هستند و در بدنه آن دو جی پی اس نصب شده است، به همین دلیل امکان رصد مداوم این دوچرخه‌ها وجود دارد.

مجری طرح دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی با بیان این که یکی از ایرادات طرح‌های قبلی دوچرخه در پایتخت این بود که باید دوچرخه را از خانه دوچرخه با ارائه کارت ملی تحویل گرفته و بعد دوچرخه را در همان خانه دوچرخه پس می‌دادند، گفت: این طرح شکست خورد، چرا که مردم محدود شده بودند، اما حالا در این طرح دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی مردم می‌توانند بعد از استفاده از دوچرخه در هر کجای شهر این دوچرخه‌ها را رها کنند و بعد از ۲۴ ساعت اگر دوچرخه مورد استفاده دیگر قرار نگرفت تیم لجستیک نسبت به جمع‌آوری دوچرخه‌ها اقدام می‌کند.

قاسمی با بیان این‌که این طرح در ۲۱۷ شهر دنیا اجرایی شده است، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم منتظر آن شویم که یک روز آلودگی هوا و ترافیک رفع شود، بلکه باید با فرهنگ‌سازی مردم را تشویق کنیم تا با استفاده از دوچرخه کمتر از خودروی شخصی استفاده کنند.

وی با اشاره به میزان نیاز شهروندان تهرانی به دوچرخه گفت: برآورد اولیه نشان می‌دهد که با توجه به شرایط شهر تهران نیازمند ۲۵۰ هزار دوچرخه هستیم.

قاسمی افزود: راکبان دوچرخه به طور کامل بیمه هستند و در هنگام ثبت نام نیز عنوان شده است که استفاده‌کنندگان از دوچرخه بیمه هستند.

وی در عین حال تاکید کرد: اما دقت داشته باشید که استفاده از این دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی دارای قوانین و مقررات است به گونه‌ای که اجازه ورود به بزرگراه‌ها را ندارند و برای گروه سنی ۱۶ تا ۷۵ سال در نظر گرفته شده است و در شرایط برفی و بارانی نیز از این دوچرخه‌ها نباید استفاده کرد، چرا که ممکن است خطراتی داشته باشد.

مجری طرح دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی با اشاره به موضوع سرقت دوچرخه ها نیز گفت: وضعیت لحظه ای دوچرخه‌ها در اتاق مانیتورینگ رصد می‌شود، لذا احتمال سرقت این دوچرخه‌ها بسیار کم است، چرا که وضعیت این دوچرخه‌ها از طریق دو دستگاه جی پی اس نصب شده در بدنه آنها رصد می‌شود.

قاسمی در ادامه با اشاره به پارکینگ های این دوچرخه ها در مسیرهای شلوغ تهران گفت: در حال حاضر در چهار خیابان انقلاب، بلوار کشاورز، بهشتی و مطهری ۲۹ پارکینگ دوچرخه در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: این پارکینگ‌ها تنها با یک خط نارنجی و بدون حصار مشخص شده است و شهروندان می‌توانند به صورت شبانه‌روزی به این دوچرخه‌ها دسترسی داشته و پس از استفاده آن را در هر گوشه شهر رها کنند.

در ادامه این نشست، بابایوسفی مجری دیگر طرح دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی با ارائه توضیحاتی درباره وضعیت ترافیک و سرعت دوچرخه ها گفت: تحقیقات بازاری نشان می‌دهد که سرعت ترافیک در شریان‌های یک و دو پایتخت در ساعات اوج ترافیک یعنی ۶ تا ۹ صبح و ۱۶ تا ۱۸، ۱۶ تا ۲۲ کیلومتر است و این در حالی است که میانگین سرعت دوچرخه نیز ۱۶ تا ۲۰ کیلومتر است.

وی ادامه داد: استفاده از دوچرخه علاوه بر این‌که موجب کاهش آلودگی هوا و ترافیک می‌شود، به سلامت جامعه کمک می‌کند، چرا که ۲۰ دقیقه دوچرخه‌سواری معادل یک ساعت پیاده‌روی است و شهروندان می‌توانند سبک زندگی خود را تغییر دهند.

مجری طرح دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی با اشاره به تجربه موفق این دوچرخه ها در موارد امتحان شده افزود: استفاده از دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی به صورت پایلوت در دانشگاه تربیت مدرس مورد استفاده قرار گرفت.

وی توضیح داد: با این‌که ترم تابستانی است و دانشگاه تقریبا تعطیل است، ما ۵۰ دستگاه دوچرخه برای آن دانشگاه در نظر گرفتیم. اما مجددا درخواست دوچرخه‌های دیگر کردند.

بابایوسفی با بیان این‌که تهران همیشه به عنوان شهر الگو در نظر گرفته شده و در صورت موفقیت این طرح در تهران قطعا شاهد اتفاقات خوبی در کشور خواهیم بود، در مورد سربالایی‌های تهران، گفت: تهران پستی و بلندی زیادی دارد، اما مسیرهای شرق به غرب مسطح هستند و می‌توان پوشش خوبی داده شود.

وی با بیان این‌که در نظر داریم برای پستی و بلندی شهر تهران دوچرخه هوشمند را رونمایی کنیم، گفت: نسل بعدی دوچرخه‌ها قطعا دوچرخه‌های بعدی خواهند بود که برای مسیرهای شمال به جنوب مناسب است.

بابایوسفی با بیان این‌که فردا در تور دوچرخه سواری خبرنگاران این دوچرخه‌ها افتتاح می‌شود، اظهار کرد: از خیابان ایرانشهر این تور آغاز و بعد از طی مسافتی به خیابان امام خمینی (ره) خواهیم رسید تا فرهنگ دوچرخه‌سواری را در شهرمان ارتقاء دهیم.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هادوچرخه هوشمند ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: