آرشیو خبر کد خبر: 15434     

آموزش در اولویت برنامه های اتاق اصناف تهران

تهران رسانه
نائب رییس دوم اتاق اصناف تهران گفت؛ برای بحث آموزش برنامه‌ریزی کلی و جامعی داریم که فراخوان آن تا چند روز دیگر برای همه اتحادیه‌های صنفی تهران ارسال می شود.
تاریخ انتشار :۱۳۹۷ پنج شنبه ۵ مهر ساعت 05:03

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، در حالی که در سال‌های گذشته از کم‌توجهی اصناف به مقوله آموزش گلایه می‎ شد؛ اما حالا روز به روز این امر مهم بیشتر مورد توجه مقامات صنفی قرار می‌گیرد.

متولیان صنفی اگرچه از نظر هزینه‌های آموزشی با معذوریت‌های مالی رو‎به‎رو هستند؛ اما تلاش دارند تا موضوع‌های گوناگونی را به‌طور اجباری یا اختیاری به واحدهای صنفی و حتی کارکنان اتاق‌ها و اتحادیه‌ها بیاموزند. از آنجایی که علم همواره در حال گسترش است؛ بنابراین نه تنها امروز، بلکه در سال‌های آینده نیز شاید نتوان از کافی بودن میزان آموزش‌ها سخنی به میان آورد؛ اما همتی که برای آغاز این آموزش‌ها به کار گرفته شده، خود موضوعی قابل تقدیر است. در همین راستا و به مناسبت آغاز مهر، واحدهای صنفی نیز همگام با دانش‌آموزان و دانشجویان به‌دنبال افزایش مهارت‌های علمی و تخصصی خود در مسیر آموزش گام بر می‌دارند.
ماه مهر، اگرچه بیشتر به زمانی برای آغاز آموزش‌های آموزش و پرورش و آموزش عالی شناخته می‌شود؛ اما حالا برخی واحدهای صنفی نیز این زمان را موقعیتی مناسب برای افزایش مهارت‌های خود می‌دانند. از این‌رو، برخی دانشگاه‌های علمی-کاربردی زیر نظر اتحادیه‌ها و نیز مرکز آموزش اتاق اصناف تهران مرکز مراجعه این افراد علاقه‌مند به آموزش قرار گرفته‌اند.
مسئول مرکز آموزش اتاق اصناف تهران در این‌باره گفت: برای بحث آموزش برنامه‌ریزی کلی و جامعی راه‌انداخته‌ایم که فراخوان آن را نیز تا چند روز دیگر برای همه اتحادیه‌ها خواهیم فرستاد. این برنامه‌های آموزشی در سطوح گوناگونی تعریف شده‌اند.
دکتر خسرو ابراهیمی‌نیا اظهار کرد: آموزش‌ها در سطوح مدیریتی، کارکنان اتاق اصناف تهران و سطح اتحادیه‌ها بوده و هریک از افراد می‌توانند در رده‌های گوناگون از آموزش‌های تخصصی استفاده کنند. قانون تجارت یکی از موضوع‌هایی است که مورد آموزش قرار خواهد گرفت. با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر تولید و اشتغال در این دوره از سال به این دو مقوله خواهیم پرداخت. مدیران واحدهای صنفی و بنگاه‌های کوچک اقتصادی می‌توانند از آموزش‌های تجارت الکترونیک، تجارت خارجی، شرایط تولید صادرات‌محور استفاده کنند.
وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین بخش‌های آموزشی ما، موضوع HSE (بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست) است که با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و دانشگاه علمی-کاربردی، کلاس‌هایی در این زمینه برگزار خواهد شد.
ابراهیمی‌نیا بیان کرد: به‌عنوان نمونه، در بحث رستوران‌ها، چلوکبابی‌ها، تالارهای پذیرایی که تجمع مردم در آنجا زیاد است، مدیران باید دوره‌های آموزشی «بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست» را ببینند تا اگر یک اتصال برق یا حادثه غیرمترقبه‌ای پیش آمد، دست‌کم مدیران این واحدها بتوانند آن بحران را مدیریت کرده و از آسیب‌های احتمالی بکاهند.
وی ادامه داد: با هماهنگی دانشگاه علمی- کاربردی در مقطع کاردانی و کارشناسی هم دانشجو می‌پذیریم. این افراد برای دوره‌های مهر همچنان در حال ثبت‌نام هستند و آمارها هنوز نهایی نشده که قابل ارائه باشد؛ اما تا حدود ۱۵روز دیگر، این ثبت‌نام‌ها نهایی می‌شود.
مروری بر سامانه ثبت‌نام آموزش اتاق اصناف تهران نشان می‌دهد که گزینه ثبت‌نام برای هر کدام از اتحادیه‌ها فعال است و سه انتخاب آموزش عمومی ویژه متقاضیان صدور و تمدید پروانه کسب(نوبت صبح)، آموزش عمومی ویژه متقاضیان صدور و تمدید پروانه کسب(نوبت عصر) و کلاس غیرحضوری(امتحان) فعال شده‌اند. هزینه ثبت‌نام ۵۰هزار تومان تعریف شده است. برای آن دسته از افرادی که قصد آزمون غیرحضوری دارند، امکان دانلود کتاب از سایت یا تهیه نسخه چاپی آن از ساختمان شماره دو اتاق اصناف تهران وجود دارد.
مسئول مرکز آموزش اتاق اصناف تهران در این باره گفت: افرادی که متقاضی دریافت یا تمدید پروانه کسب هستند، باید حداقل‌هایی از قوانین مربوط به کار خود را بدانند. درباره قانون نظام صنفی، مکاسب، بیمه و مالیات به افرادی که می‌خواهند پروانه کسب دریافت کنند، آموزش‌هایی ارائه و آزمونی از آنها گرفته می‌شود. مدت این آموزش‌ها سه روز تعیین شده است.

سخن پایانی
آموزش‌های صنفی با وجود گسترشی که در سال‌های گذشته داشته، اما همچنان از نظر هزینه و موضوع‌هایی ازسوی واحدهای صنفی و حتی کارشناسان مورد انتقادهایی قرار گرفته است. با این وجود، آغاز این موج در تهران و شهرستان‌ها، آینده‌ای روشن را برای اصناف قابل پیش‌بینی می‌کند.

در حالی که در سال‌های گذشته از کم‌توجهی اصناف به مقوله آموزش گلایه می‎شد؛ اما حالا روز به روز این امر مهم بیشتر مورد توجه مقامات صنفی قرار می‌گیرد.

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هااصناف تهران ,نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: